Bahçe Dekorasyonu İçin 10 ÖneriBahçe Dekorasyonu İçin 10 Öneri

İnsanların çoğu, evlerinden çok bir bahçelerinin olmasını ister. Olan kişiler de nasıl düzenlemeleri gerektiğini düşünür. Bahçesi olanlara özel bahçe dekorasyonu için 10 öneri

  1. Eski Eşyalarınızı Atmayın

Eski ve atacağınız, dönüştürülebilir olan koltuklarınızı, masalarınızı ve sandalyelerinizi bir bakmadan atmayın! Çünkü bahçenizde size çok güzel birer eşya olarak geri dönebilir. Bir daha bahçe için ekstra mobilya alma taraftarı değilseniz, bu öneri size uygun. Birkaç boya, biraz uğraş ile çok güzel bahçe malzemeleri çıkarabilirsiniz.

  1. Farklı Çeşitte Aydınlatmalar

Bahçelerde de odalarınızın içindeki gibi bir aydınlatma tipi, tavan olmadığı için zaten pek uygun olmuyor. Fakat zaten bahçede de farklı bir aydınlatma tipi kullanmak daha doğru olacaktır. Küçük ampullerden oluşan ledleri ağaçların arasından geçirerek güzel bir ambiyans oluşturulabilir. Veya bahçe avizesi olarak geçen kâğıttan yapılma daire lambalar da sarı ışıkla otantik duracaktır. Bunun haricinde eski tip gaz lambaları, fenerler de dekoratif ve şık durabilir.  

  1. Minikler İçin Eğlenceli Alanlar

Çocuklarınız için bahçe bulunmaz nimet elbette. Onların daha çok eğlenebileceği ve vakitlerini mütemadiyen bahçede geçirmeleri daha sağlıklı olacağından, onlar için hazırlayacağız birkaç alan, temiz havada daha çok zaman harcamalarını sağlar. Örneğin: Küçük bir trambolin, kaydırak, salıncak, hamak, çadır, büyük legolar, şişme havuz vb.

  1. Yerde Oturmak

Her zaman masa ve sandalyeler ile oturum planı yapılacak diye bir kaide yok. Daha salaş ve spor bir alan için yere yakın puf koltuklar, minderler ve yerden masalar tam size göre. Hem alan tasarrufu hem de daha dinamik.

  1. Misafirler İçin

Eğer bahçenizi misafirlerinizi ağırlamak için bir yemek alanı olarak değerlendirmek istiyorsanız, uzun ve ince bir masa, üzerine de hoş bir masa örtüsü, tercihen minderli sandalyeler ile çok hoş bir akşam yemeği alanı oluşturabilirsiniz. Masa örtüsünün ise çıkmaması için kenarlarına her yerde bulabileceğiniz klipsler takmanız tavsiye edilir.

  1. Havaya Dayanıklı Aksesuar Seçimi

Elbette bahçeniz hava olaylarından çok etkileniyorsa, çevresi pek kaplı değilse, “bu kadar aksesuarı ve mobilyayı nasıl koruruz? “ diye düşünebilirsiniz. Bunun için her yerde bulabileceğiniz fermuarlı naylon poşetler, istediğiniz büyüklükte mevcut. Fakat yine de siz yukarıdan iple bağladığınız, masaları sabitlediğinizden emin olun.

  1. Havuz

Bahçenizi sadece havuz alanı olarak da değerlendirebilirsiniz. Neredeyse tamamını kaplayacak kadar prefabrik bir havuz ile kolay su değişimi ve kışın kapağı sayesinde, pratik bir keyif alanı oluşturabilirsiniz.

  1. Bahçede Ufak Bir Tarla Yaratın

Bir diğer size uyabilecek seçenek ise bir bakıma bahçenizi küçük bir köy tarlası hâline getirmek. Toprağınız eğer uyumlu ise istediğiniz meyve veya bitkileri dikebilir, boş vakitlerinizde ilgilenerek, hem organik ürünler elde etmiş, hem de güzel bir uğraş kazanmış olursunuz.

  1. Doğanın Verdiklerinden Yararlanma

Eğer bahçenizde hali hazırda ağaçlar veya bitkiler varsa, dekore etmek için birebir malzemeler. Ağacın gölgesine led sarabilir, ağacın dallarına iple yaptığınız veya aldığınız süsleri asabilir veya çiçeklere uygun renkler kullanarak hoş bir görüntü elde edebilirsiniz.

  1. Minik Hayvanlar İçin

Son olarak eğer minik dostlarınız varsa, onlar için ahşaptan evler veya oyun alanları yapabilir, toplar ve oyuncaklarla dışarıda eğlenmelerini sağlayabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir