Dekorasyonda Kaçınılması GerekenlerDekorasyonda Kaçınılması Gerekenler

Evi dekore etmek, her ne kadar meşakkatli bir iş olsa da, bir o kadar eğlenceli ve sonucu emeğe değer olan şeylerden. Bu nedenle çoğu kişi sürekli ilham bulmak adına sayfalardan, dergilerden “evinizi nasıl dekore etmelisiniz?” tarzında kaynak aramakta. Peki dekorasyonda kaçınılması gereken şeyler neler?

  • Kaplama Halılar

Oldukça eski ve demode duran bu halılar, evdeki temizliği zorlaştırırken diğer yandan da alanı kısıtlamasıyla yapılmaması gerekenlerin başında yer alıyor. Koyulan eşyaları da kötü göstereceğinden, genellikle tercih edilmeyen bir seçenek arasında da yer alıyor.

  • Altın Varaklı, Abartılı Aksesuarlar

Aksesuar skalası her ne kadar kişilerin kendi zevklerine göre değişen bir kavram olsa da, fazla gösterişli ve altın renklerinin ağır olduğu aksesuarlar; dekore edilen alanı ağırlaştırır ve abartılı durur.

  • Dar Odalar, Fazla Eşya

Bir odayı veya evi dekore ederken, eşyaların hepsini sıkıştırmaya çalıştığınızda; maalesef kalabalık ve kötü görüntüden başka bir sonuca varılmıyor. Her zaman bilindiği üzere: “ne kadar az eşya, o kadar güzel oda”

  • Kaba Vitrinler ve Yemek Alanları

Büyüklerimizin eski evlerinde bolca kullandığı bu yol, maalesef ki artık oldukça kötü bir izlenim vermekte. Özellikle salonda veya yemek odalarında aşırı yer kaplayan ağır vitrinlerdense olabildiğince hafif, kolayca kullanılabilir ve basit tasarımlı dolaplar veya raflar daha revaçta.

  • Dantel ve Tül Bezler

Yine bir diğer eski alışkanlıklarımızdan olan her şeyin üzerine tül veya dantel işleme örtmek, bir diğer kaçınılması gerektiğini düşündüğüm konulardan. Artık yıllar almış bu gelenek, maalesef ki var olan ortamı olduğundan bayağı gösteriyor.

  • Uyumsuz Duvar Kâğıtları / Fayanslar

Eşyalarınız her ne kadar modern ve güzel olursa olsun, eğer duvar kâğıdınız veyahut fayanslarınız eski moda veya uyumsuz tonlarda ise, dekore ettiğiniz alanın pek bir numarası da kalmamış oluyor. Örneğin siyah deri koltuklar, tahta bir orta sehpa ve kahverengi hayvan postlu bir oturma odasında, çiçekli bir duvar kâğıdı bütün atmosferi bozmuş olur. Veya bembeyaz döşenmiş bir sofistike mutfak düşünelim, turuncu desenli bir fayans uyum sağlamayacaktır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir