Evde Boya Yapacaklara 5 TavsiyeEvde Boya Yapacaklara 5 Tavsiye

Özellikle şu karantina günlerinde, her şeyimizi evde yapmaya çalışırken, boya-badana işlerimizi de kendimiz yapmaya çalışıyoruz. Peki, evde boya yapacaklar nelere dikkat etmeli? İşte evde boya yapacaklara 5 tavsiye:

  1. Boya Öncesi Hazırlığı

Boya öncesinde, elbette zor ve kir yapabilecek bir işlem olduğundan, öncelikle evdeki veya odadaki eşyaları dışarı çıkarmak, çıkarılamayacak olanları naylonla güzelce bantlamak gerekiyor. Sonrasında parkeler naylonla kapladıktan sonra ortamınız hazır. Eğer duvarlar arasında bölüm yapacaksanız veya süpürgeliklere boya gelmesin istiyorsanız orayı da bantlamalısınız. Ardından eski ve giymediğiniz bir kıyafet giymelisiniz. Ve boya yapmak için hazırsınız.

  1. Boya Miktarı

Boya miktarınız çok mühim. Az gelirse kuruyan alanların üzerinden geçerken iz kalacaktır. Bu nedenle boyanızı artacak şekilde almanız tavsiye edilir.

  1. Boyanın Yapılacağı Günün Hava Şartları

Biraz kulağa garip gelebilir fakat boya yaptığınız günün hava koşulları da bir diğer önemli faktör. Yağmurda veyahut nemli havalarda boyanızı daha geç kuruyacaktır. Kuru ve camları açıp rahatça boyanızı kurutacağınız havalar tercih etmelisiniz. Ne çok sıcak ne de çok soğuk bir hava olmalıdır.

  1. Fırça Kullanımı

Fırça kullanımınızda, ilk adımınız fırçayı boyanın tamamına değil de 3/2 sine batırarak kullanmanız. Ve farklı bölgeler için farklı fırçalar seçmeniz. Örneğin pencerenin yanında kalan küçük yerlere ince bir fırça, tavan gibi yerlere büyük bir fırça. Ve önemli bir ayrıntı, bir katınız tamamen kurumadan asla ikinci kata geçmeyin zira izler kalabilir.

  1. Boya Kombinasyonları

Tek bir boya ile bütün evi veyahut bütün odayı boyamamanız tercih edilir, çift renk kombineleri her zaman daha modern ve şık görünecektir. Örneğin: sütlü kahve ve krem.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir