Ferah Bir Mutfak İçin İpuçlarıFerah Bir Mutfak İçin İpuçları

Pek çok kişi mutfakta zaman geçirmeyi çok sevmektir. Evin en önemli alanlarından biri olan mutfakta ferah bir ortam olması burada zaman geçiren kişilerin daha mutlu çalışmasını sağlamaktadır. Herkes evinde ferah bir mutfak ister ve bunu elde etmek için mutfağın sahip olduğu imkanlara uygun farklı dekorasyon önerileri mevcuttur. Mutfağın durumuna ve boyutlarına göre orijinal ve modern tasarımlar yaratmak mümkündür.

Bu tasarımlar için pek çok öneri bulunsa da tabi ki en önemli nokta kişinin zevklerine uygun olmasıdır. Genellikle mutfakta ferah seçenekleri değerlendirmek isteyenler açık renklere yer vermektedirler. Açık tonların ortamdaki doğal ışıkları daha çok yansıttığı ve mekanın tamamına yaydığı bilinen bir gerçektir. Mutfak ortamında ne kadar bol ışık olursa ortam o kadar ferah olur.

Beyaz Eşyaların Uyumu

Mutfaktaki en önemli ve en çok dikkat çeken parçaların başında beyaz eşyalar gelmektedir. Beyaz eşyaların mutfak rengiyle ve mutfak dolaplarıyla uyumlu olması son derece önemlidir. Genellikle ferah bir mutfak isteyen kişiler hem duvarlarında hem de mutfak dolaplarında daha açık tonlar kullandıkları için beyaz eşyalarda kullanılabilecek seçenekler artmaktadır.

Öncelikle beyaz bir mutfakta beyaz renkli buzdolabı, fırın gibi eşyalar kullanmak sadeliği sevenler tarafından tercih edilebilir ancak tamamen beyaz bir mutfak estetik bir tasarıma sahip olmakta zorlanır. Bunun yerine beyaz tonlarla uyumlu koyu renklerin tercih edilmesi daha mantıklı olacaktır.

Özellikle metalik renkteki ankastre ocaklar, bulaşık makinaları ve buzdolapları beyaz renklerle son derece güzel bir uyum yakalamaktadır. Bunun dışında beyaz eşya tercihinde siyah rengi de beyaz ve tonları ile izmir bayan uyumlu şekilde kullanılabilir. Burada en önemli nokta bu siyah renklerin aşırıya kaçılmadan tercih edilmesidir.

Koyu Renklerle De Ferahlık Mümkün

Pek çok kişi koyu renkli tasarımlarla ferah bir mutfak tasarımı elde edemeyeceğini düşünebilir. Bu durum kısmen doğru olsa da dekorasyon ve planlama aşamasında uyumun korunduğu durumlarda koyu renklerle de ferah mutfaklar elde etmek mümkündür. Öncelikle mutfakta koyu renklere ağırlık verilecekse mutfağın çok ışık alıyor olması önemlidir. Büyük ve fazla sayıda pencerelere sahip mutfaklarda koyu renklerin etkisi daha az olacaktır.

Bunun yanında duvar renklerinde direkt olarak siyah gibi mat renkler kullanmak yerine gri ve grinin daha açık tonları tercih edilebilir. Bu şekilde ortama giren ışığın daha iyi kullanılması sağlanacağından daha ferah bir mutfak elde etmek mümkündür.

Duvarların koyu renklerde olması durumunda mutfak dolaplarının ve beyaz eşyaların da çok koyu renklerde olmaması büyük önem arz eder. Beyaz eşyalardaki metalik renk seçenekleri koyu renkli mutfak tasarımlarında da hayat kurtarıcı niteliktedir. Bunun yanında mutfak dolaplarında ahşap ve ahşap görünümlü tasarımların tercih edilmesi mantıklı olabilir. Ahşap pek çok durumda koyu renklerle güzel bir uyum yakalamaktadır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir