Koyu Duvar Renkleri İle Uyumlu Mobilya SeçimleriKoyu Duvar Renkleri İle Uyumlu Mobilya Seçimleri

Evinde modern tasarımlar isteyen kişilerin son dönemlerde yoğunluklu olarak tercihlerinin arasında koyu renkli tasarımlar yer almaktadır. Avrupa’da gitgide artan bu koyu renkli tasarımların en önemli elemanı koyu renkli duvarlar olmaktadır. Duvarların klasik renklerin dışına çıkarak koyu ve mat renklere boyanması durumunda ev ve oda tasarımları da büyük değişiklikler göstermektedir.

Koyu tasarımlar için nokta atışı mobilyalar ve dekorasyonlar tercih edilmezse son derece basık ve kötü tasarımlar ortaya çıkabilir. Bu nedenle koyu duvar renkleri ile uygun mobilyalar ve dekorların iyi bilinmesi son derece önemlidir. Bu tip odalarda ve evlerde koyu renklerin içinde sıyrılıp kendini belli edecek mobilyalar ve duvar dekorlarının yer alması daha hoş ve modern bir görünüm oluşturacaktır.

Ahşap İle Koyu Renklerin Uyumu

Son dönemlerde koyu renklerin duvarlarda sıkça tercih edilmesiyle ahşap mobilyalar daha çok ön plana çıkmıştır. Ahşap tasarımlar yoğunluklu olarak Kuzey Avrupa kültüründen dünyaya yayılmış ve pek çok eskort coğrafyada kabul görmüş tasarımlardır. İskandinav kültürünün yansıması olan ahşap tasarımlar farklı tonlara sahiptir.

Ahşap mobilyaların dayanıklı, kullanışlı ve dekoratif olmaları tercih edilmelerinde son derece etkili olmaktadır. Özellikle gri ya da siyah gibi koyu renklere sahip duvarın olduğu ortamlarda ahşap sehpaların, yemek masalarının ve takımlarının kullanılması ortamdaki koyu renkler ile açık tonların daha uyumlu hale gelmesini ve dengelenmesini sağlamaktadır.

Koyu duvarlara sahip mekanlarda seçilecek ahşapların renk tonları da son derece önemlidir. Çok açık tonlu ahşapların seçilmesi ortamdaki mobilyaların daha soluk kalmasına ve dikkat çekmemesine sebep olur. Bu nedenle koyu tonlarda mobilyaların tercih edilmesi önemlidir. Mobilyalara ek olarak ahşaptan üretilmiş duvar dekorları ve çerçeveler de sık sık kullanılmaktadır.

Metalik Renkte Tasarımlar Koyu Renkleri Sever

Koyu duvar renklere sahip ortamların yakaladığı tarz son derece moderndir. Bu asil tasarımların desteklenmesi ve daha güzel hale getirilmesi için metalik tasarımların kullanılması son derece mantıklıdır. Metaller hem açık hem de koyu renklerle uyum sağlamaktadır çünkü bulundukları ortamda renkleri ile ön plana çıkmaktadırlar. Bu durumun dengeli kullanılması çok önemlidir çünkü koyu duvar renklerine sahip ortamlarda metallerin olması gerekenden yoğun şekilde kullanılması çok fazla ön plana çıkmalarına sebep olur.

Bu durum da odanın tasarımında kullanılan diğer dekorların dikkat çekmemesine sebep olacağı gibi aynı zamanda metalik dekorasyonların göz yorucu bir hal almasına da sebep olur. Metalik tasarımların kullanım alanı son derece geniştir.

Mobilyaların üzerinde dekoratif biblo vb. tasarımlara yer vererek metalik tasarımlar kullanılabileceği gibi duvar dekorasyonunda da farklı çerçeveler ya da tablolar şeklinde kullanılmaları mümkündür. Yeterli alanın olduğu durumlarda alan büyüklüğüne göre küçük ya da orta boylu metal heykellerin kullanılması ortama farklı bir hava ve tarz katacaktır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir