Küçük Çalışma Odaları İçin Dekorasyon ÖnerileriKüçük Çalışma Odaları İçin Dekorasyon Önerileri

Çalışma odaları çoğu evde en çok zaman harcanan odalardır. Gün içinde hem gençler hem de yetişkinler çalışmalarını ve projelerini yürütmek için çalışma odalarına çekilirler ve günlerinin büyük çoğunluğunu burada geçirirler. Bu kadar çok zaman geçirilen mekânların güzel ve kişinin zevklerine uygun olacak şekilde tasarlanmış olması son derece önemlidir.

Ferah ve kişinin kendi zevkine uygun tasarlanmış mekânlarda insanların çoğunun daha mutlu olduğu ve daha yüksek bir motivasyonla çalıştığı bilinmektedir. Bu nedenle çalışma odası dekorasyonu son derece önemlidir. Günümüzde şehirlerde nüfusun artmasıyla halkın önemli bir kısmı sıkışık bölgelerde apartman dairelerinde yaşamaktadır.

Bu daireler çok sayıda sakinin mümkün olduğunca küçük bir alanda yaşamalarını sağlamak üzere tasarlanmıştır. Dairelerin birçoğunda bulunan küçük odalar için salon ya da yatak odası olarak tercih yapmak imkânsız olduğunda bu odalar mecburen çalışma odası olarak seçilmektedir.

Çalışma odasının küçük olması odanın ferah ve kullanışlı olmayacağı haline gelmemektedir. Son derece güzel dekorasyonlar ile odadan maksimum verimi almak mümkündür.

Açık Renkte Dekorasyonlara Ağırlık Verin

Bir odanın dekorasyonunu iki parçaya ayırmak mümkündür. İlk parça duvar renkleri ve diğer parça da mobilyalar. Bu iki parçanın birbiri ile güzel bir uyum yakalaması odanın dekorasyonunun güzel olması için en önemli kriterlerdir. Açık renkli duvarlar pek çok odayı son derece ferah hale getirmektedir ancak bu durum küçük odalarda daha da önem kazanmaktadır.

Açık renklerden özellikle beyaz renk duvarlar odanın olduğundan büyük ve ferah görünmesini sağlar. Bunun sebebi odaya farklı kaynaklardan gelen ışıkları soğurmak yerine yansıtmasıdır. Bu nedenle mümkünse açık duvar renkleri ile küçük odaların dekorasyonu daha şık hale getirilebilir.

Kullanışlı Mobilyalar Tercih Edin

Küçük odalarda kullanılan mobilyaların da kapladığı yerin küçük olması gerekir. Bir odanın sadece büyük bir koltuk, masa ya da yatak tarafından doldurulması diğer eşyalara yer bırakmayacak şekilde bir tasarıma sebep olabilir.

Bu durumdan kaçınmak için eşyaların satın alınması aşamasında odada kullanılacak tüm mobilyaların birbirlerine uyumları göz önünde bulundurulmalıdır. Odanın ölçülerine ait olarak seçilecek çalışma masalarında mümkün olduğunca çok göz ve çekmece olması alan kullanımı anlamında büyük bir avantaj sağlayacaktır.

Bu şekilde ekstra bir eşya dolabına bile gerek kalmayabilir. Bunun yanında odada kitaplık bayan partner izmir olacaksa ayaklı kitaplıklar tercih etmek alandan kaybetmeye sebep olacaktır. Bunun yerine duvara sabitlenen sağlam rafların üzerine kitap ve dekoratif eşyalar koymak daha mantıklı olacaktır.

Böylece odada daha fazla boş alan kalacaktır. Bunu yanında odada bir koltuk ya da dinlenme köşesi oluşturulacaksa kullanılan eşyaların portatif olması son derece önemlidir. Normal zamanlarda ekstra yer kaplamamaları için bu tip eşyaların katlanır formda olması büyük kolaylık sağlamaktadır. İhtiyaç durumunda açıp kullanarak diğer durumlarda katlanması ve yerden tasarruf edilmesi sağlanır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir