Küçük Mutfaklar için Dekorasyon ÖnerileriKüçük Mutfaklar için Dekorasyon Önerileri

Mutfaklar hem kadınların hem de erkeklerin gün içinde çokça zaman geçirdikleri alanlardır. Özellikle yemek yapmayı seven kişiler günlerinin önemli bir bölümünü mutfakta geçirmektedir. Günümüz şartları da göz önüne alındığında alan sıkıntısı yaşanan pek çok ev bulunmaktadır. Bu sıkıntıların yaşandığı alanlardan birisi de mutfak olmaktadır.

Küçük mutfaklar pek çok yemek sevdalısının bile hevesini kırabilmektedir. Mutfakların küçük olduğu durumlarda kullanılan eşyaların da yanlış seçilmesi son derece kullanışsız ve kişiyi mutsuz eden bir mutfak tasarımının ortaya çıkmasına sebep olabilir.

Bu gibi durumlar pek çok kişinin canını sıktığı gibi aynı zamanda bu tip mutfakların temizlenmesi de çok zor olmaktadır. Bu nedenle mutfakların dekorasyonu sırasında son derece stratejik davranarak kullanışlı eşyaların tercih edilmesi son derece önemlidir. Bu durum o kadar önemlidir ki bazı küçük mutfaklarda sadece işe yarayacak eşyaların ve mobilyaların bulunması zorunlu hale gelmektedir.

Mutfakta Ankastre Seçeneğine Yönelin

Bir mutfağın kullanışlı olması için kullanılan eşyaların tüm alanı kaplamaması ve çalışmak için yeterli alan olması gerekir. Ankastre beyaz eşyaların kullanıldığı mutfaklarda büyük oranda yer tasarrufu yapmak mümkündür.

Ankastre beyaz eşyaların başında bulaşık makinesi, fırın, buzdolabı ve ocak gibi ürünler gelmektedir. Kişinin ihtiyacına ve tercihine göre bu seçenekler arttırılabilse de bu eşyalar bir mutfağın temek ihtiyaçlarıdır. Ankastre ürünlerin herhangi bir çıkıntısı olmayacağı için mutfakta ekstra yer kaplamazlar.

Ankastre mobilyalarda pek çok farklı tasarım bulunsa da küçük mutfaklarda daha ferah bir ortam oluşması ve alanın daha geniş görünmesi için beyaz mutfak dolapları kullanılması önerilmektedir. Beyaz renkli mutfak dolaplarıyla uyumlu olacak şekilde gri ya da biraz daha açık tonlarda tasarımlar tercih edilebilir.

Portatif Mutfak Eşyaları Hayat Kurtarır

Mutfakta bulunması gereken çok fazla eşya ve malzeme vardır. Bu durum küçük mutfaklarda malzemelerin ve erzakların depolanması için kullanışı seçeneklerin tercih edilmesini zorunlu kılmaktadır. Bu tip mutfaklarda ağır ve hantal eşya dolapları, sebzelikler ya da masalar tercih etmek mutfağın son derece kullanışsız olmasına sebep olacaktır. Bu nedenle portatif ürünlere yönelmek çok önemlidir. Öncelikle mutfak dolaplarının tasarımında mümkün olduğunca yüksek boyda ve çok raflı olmasına dikkat edilmelidir.

Çok büyük ancak düzgün raflarla ayrılmamış mutfak dolaplarının üst kısımları büyük çoğunlukla ölü alan olarak kalmaktadır ve değerlendirilmemektedir. Mutfak dolaplarının büyük ve düzgün bölünmüş olduğu durumlarda en üst raflara kuru erzak vb. mutfak malzemelerinin yerleştirilmesi mümkündür.

Bunun dışında tabi ki mutfak dolaplarının büyük olması eskortlar durumunda diğer mutfak gereçlerinin planlanması da daha kolay olacaktır. Buna ek olarak mutfakta kullanılan tüm gereçler portatif ve katlanır olmalıdır. Özellikle mutfakta bulunan masaların ihtiyaç duyulmadığı durumlarda katlanabilir olması son derece önemlidir. Bu şekilde geniş bir çalışma alanı açılabilmektedir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir