Küçük Salonlar için Dekorasyon ÖnerileriKüçük Salonlar için Dekorasyon Önerileri

Evlerin en önemli bölümlerinden biri de salonlardır. Ailecek toplanılan akşamlar, misafirlerin ağırlanması gibi durumlarda günün geç saatlerin kadar pek çok kişi zamanını evin salonunda geçirmektedir. Bu nedenle salon tasarımının güzel ve ferah yapılmış olması son derece önemlidir.

Geniş alanlara sahip salonlarda dekorasyon daha kolay olsa da küçük salonlarda tüm eşyaların işlevli ve kullanışlı olması son derece önemlidir. Küçük salonlarda hem duvar tasarımı hem de eşyaların dekorasyonu büyük önem arz etmektedir. Odadaki eşyaların olması gerekenden fazla yer kaplaması hareket alanını kısıtlar ve basık bir salon oluşmasına sebep olur.

Bu nedenle hem duvarların hem de tercih edilecek eşyaların dekorasyonu bilinçli şekilde yapılmalıdır. Bu tip küçük salonlar için pek çok seçenek ve tarz bulunmaktadır. Bu tarzların neler olduğunun bilinmesi dekorasyon aşamasında kişilerin doğru kararlar vererek daha güzel bir tasarım oluşturmalarını sağlamaktadır.

Koyu Renkli Tasarımlar

Küçük alanlarda koyu renklerin tercih edilmesi genellikle önerilen bir durum değildir. Bunun nedeni koyu renkli duvarların ve mobilyaların odaya giren ışığı yansıtmak yerine soğurmasıdır. Durum böyle olunca odadaki ışık imkanları iyice azalmaktadır. Bu durum aynı zamanda odadaki alanın olduğundan daha az görünmesine de sebep olmaktadır.

Durum böyle olunca özellikle koyu duvar renkleri tercih eden kişilerin eşya seçimlerini çok hassas yapmaları gerekir. Koyu renkli duvarlara sahip bir odada beyaz ya da çok açık renkli eşyalar kullanılması uygun olmayacaktır.

Eşyaların da koyu renk ve tonlara yakın olması gerekir. Bu durumda odanın daha da basık ve sıkışık görünmemesi için eşya kullanımı minimum düzeyde olmalıdır. Mümkün olduğunca küçük eşyalar ve sadece gerekli eşyalar tercih edilmelidir.

Açık Renkli Tasarımlar

Küçük odaların hemen hepsinde olduğu gibi salonlarda da açık duvar renklerinin olması önerilmektedir. Bu şekilde odadaki ışık daha iyi yönlendirilmiş olur ve oda daha aydınlık görünür. Bu durum odadaki alanın da olduğundan büyük görünmesini sağlayacaktır. Aynı zamanda koyu renkli duvarların olduğu odalarda çok açık renkler kullanmak dekorasyon anlamında çok uygun olmasa da açık renkli duvarları olan odalarda koyu renkli mobilyalar kullanmak gayet uygundur. Bu nedenle kişinin koyu renk tercihini mobilyadan yana yapması çok daha mantıklı bir seçenektir.

Duvar rengi beyaz ya da açık tonlar olsa da eşya seçimi yine de çok önemlidir. Küçük ve işlevli eşyaların tercih edilmesi gerekir. Koltukların ihtiyaç durumunda açılıp daha büyük hale getirilecek şekilde olması alandan tasarruf etmeyi sağlar.

Duvarlarda kullanılacak dekorasyonların ihtiyaç duyduğu rafların da ayaklı raflardan seçilmesi yerine duvara sabitlenen raflarla yapılması daha çok alan tasarrufu sağlayacaktır. Salonda yemek masasına yer verilecekse bu masanın da ihtiyaç durumunda büyütülebilen ve normal zamanlarda daha küçük şekilde kullanılabilen bir ürün olması son derece pratik olacaktır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir