Perde İçin En Güzel 10 ÖneriPerde İçin En Güzel 10 Öneri

Kuşkusuz perdeler, evlerin kilit noktalarından birisi. İçerisinin uyumunu mutlaka yansıtması gerekiyor gerek tasarımı, gerekse tarzı ile. Perde arayışında olanlara en güzel 10 perde önerisi:

  • Kumaş perdeler

Genellikle tül perdelerin kenarına dekor olarak yerleştirilen, fazla kullanışlı olmayan kumaş perdeler, eve bir ağırlık ve sadelik katıyor. Şık mobilyalarınız ile güzel duracak bir seçenek olan bu perdeler, temizlik bakımından biraz zor olabiliyor.

  • Tül perdeler

Çoğu kişinin evinde kullandığı perde türü olan tül perdeler, inceliğiyle ve makinede yıkanabilmesiyle hem pratik hem de hafif ürünler. İnsanlar tarafından çoğu zaman beyaz veya krem tonları kullanılan bu perdeler, bitkisi bol, renkli mobilyalı evlerinize çok yakışabilir. 

  • Perde Aksesuarları

Kumaş perdelerde kullanılan perde tokaları, kalın perdeyi yerinde tutmak, bir yandan da ortama şık bir görüntü vermek için kullanılıyor. Onun dışında tül perdelere beyaz peri ledler takılması da bir diğer seçeneklerden.

  • Stor perdeler

Günümüzde çoğu insanın yavaş yavaş stor perdelere döndüğünü söyleyebiliriz. Daha kısa olması, ipleri yardımıyla indirilip kaldırılıp istenilen boyda ve kalınlıkta kullanılabilmesi, pratik ve modern görünüyor. Evinizde perdenin çok göz önünde olmasını istemiyorsanız, stor perdeler tam size göre.

  • Jaluzi perdeler

Stor perdelere oldukça benzeyen bir diğer tür ile devam ediyoruz. Jaluzi perdeler, son dönemlerde sofistike ve minimalist tarzın yaygınlaşması ile popülerliğini kazandı. Aralıklı oluşu ve güneş ışığı vurduğunda odaya yansıyan ızgaralı görünümü ile tarz bir dekorasyonun tamamlayıcı parçası haline geliyor.

  • İkili perdeler

İki ayrı kumaş veya renk türlerinden oluşan ikili perdeler, perdede de ufak bir dokunuş isteyen kişilere, duvar renkleriyle uyum içerisinde olduğunda sofistike bir görünüm kazandırır. Genellikle kalın tarafı koyu, tül tarafı açık tonlarda seçilir. (Zümrüt yeşili-krem rengi vb.)

  • Püsküllü Perdeler

Ve son perde çeşidi, püsküllü dekoratif perdeler. Tül perdenin önlerine yapılan ve dekoratif amaçlı kullanılan püsküllerin, günümüzde biraz demode kaldıklarını söylemek mümkün. Fakat sevdiğiniz bir modelse beyaz tülün üzerine siyah püsküller, şık bir görünüm sağlayabilir.

  • Odaya göre renk seçimi

Perdeleri seçtik, peki hangi odaya hangi renkler daha güzel uyum sağlar?

Örneğin mutfakta daha derli toplu ve pratik kullanımlı perdeler tercih etmeniz tavsiye edilir. Çünkü yemek pişirilen alanlarda oluşan is ve kirler, hem de yer kaplamaları açısından kumaş veya püsküllü perdeler sizin işinizi zorlaştıracaktır. Bu nedenle mutfaklar için stor veya jaluzi perde kullanabilirsiniz. Renklerini ise açık tonlarda seçmeniz daha doğru olacaktır.

  • Yıkama kolaylığı sıralaması

Perde seçiminde bir diğer önemli husus olan yıkama kolaylığına gelirsek, stor ve jaluzi perdeleri arada silebilmek mümkün olsa da bir perde yıkama yerine göndermeden temizlemek pek mümkün değil. Tül perdeler ise bütün perdelerin içinde en pratik yıkama şekline sahip. Kumaş perdelerin de ince olanlarını tercih ettiyseniz yine makinede tül perdeler gibi kolayca yıkayabilmek olağan. Fakat kumaş perdeniz kalın tafta şeklinde ise ve makineniz almıyor ise, yine bir perde yıkamacıya götürmeniz gerekiyor.

  • Perdelerin Temizliği

Tül Perdelerinizi, makinede doğru derecelerde yıkamalı, ütülemeli ve asmalısınız.

Stor, Jaluzi ve Kalın Kumaşlı perdelerinizi, perde yıkamacıya götürmelisiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir